• startup

راهکارهای جامع دورکاری

یکی از پدیده‌های ناشی از بروز تحولات فناوری اطلاعات و ارتباطات، پیدایش الگویی برای انجام کار مبتنی بر رایانه، به نام دورکاری است که عمیقاً بر کار و زندگی کارکنان، سازمان و جامعه تأثیر گذاشته است. فلسفه دورکاری که اینک موج آن به کشورمان نیز رسیده است، عبارت است از: به جای آوردن کارکنان به محل کار، کار را به محل مورد علاقه کارکنان ببرید.

دورکاری چیست؟

دورکاری یک روش و سبک انجام کار است که سازمان‌ها می‌توانند با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات مانند خدمات ارتباطی رایانه‌ای (اکسترانت، اینترانت، اینترنت و...) مودم، پست الکترونیکی، پیام‌های فوری (مسنجر، موبایل، تلفن ثابت، فاکس و...)  به کارکنان اجازه دهند تمام یا قسمتی از کارشان را خارج از محل سازمان یا شرکت خود انجام دهند.

برای تحکیم جایگاه دورکاری در سازمانهای دولتی  و شرکت های خصوصی سؤالات متعددی مطرح است، از جمله:

 1. در شرایط کنونی، انجام چه نوع فعالیتهایی به صورت دورکاری اولویت مؤثرتری دارند؟
 2. مؤلفه‌های ایجادکننده بستر مناسب برای توسعه دورکاری کدامند؟
 3. برای توسعه دورکاری در سازمانها، چه الگوها و روشهای سازنده‌ای مناسب‌تر است؟

نگاهی به دستاوردها و ارمغانهای دورکاری

 • صرفه‌جویی در هزینه‌های شغلی
 • انعطاف‌پذیری در انجام کار
 • تقویت انگیزه برای انجام کار
 • توسعه مهارتهای شغلی
 • بهبود ارایه خدمات به مشتریان

 

بستر دورکاری

یکی از چالش های اصلی سازمان ها و شرکت ها فراهم نمودن بستری ایمن و متناسب با فعالیت های آنان جهت دستیابی به مقوله دورکاری است.

شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات نوتریکا با تجربه 10 ساله در زمینه کار با ابزارهایی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که می توان از این ابزارها جهت ایجاد و بهبود بستر دورکاری سازمان ها استفاده کرد. با در اختیار داشتن این ابزار این امکان به کارکنان داده می شود که در منزل یا محلی خارج از سازمان بتوانند به شبکه سازمان یا شرکت خود متصل شده و بصورت کاملا امن به فعالیت های کاری و روزمره خود بپردازند.که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

 

SSL VPN

برقراری ارتباط امن با مجوزهای دسترسی مناسب برای کاربران خاص، ازجمله کارمندان سازمان ، پیمانکاران و شرکاء افزایش بهره وری و گسترش شبکه به حارج از سازمان و کاهش هزینه های ارتباط و افزایش انعطاف پذیری، از ویژگی های این راهکار می باشد.

 

Token

توکن ها اساسا برای استفاده از کلید عمومی و گواهی الکترونیکی می باشد و همچنین به عنوان احراز هویت دو عاملی و یک کلید امن دیجیتالی همراه می باشند. همچنین راه حل کامل و مناسب برای سازمانها در هر اندازه و جهت گیری های اتخاذ شده ی رمزنگاری در رمزنگاری ایمیل، امضای دیجیتالی، گواهی امنیتی، کنترل دسترسی به شبکه های امنیتی وتوابع امنیتی SSL ارائه می نماید.

دسترسی پاک Identity Service Engine  (ISE)

ISE راه حل جامع شرکت cisco جهت بررسی ، شناسایی و احراز هویت تمامی کاربران متصل به شبکه می باشد. در این راهکار به صورت Real Time  ، اطلاعات شبکه ، کاربران و دستگاه ها جمع آوری می گردد. سپس مدیر می تواند با استفاده از این اطلاعات برای شناسایی و دسترسی به عناصر مختلف شبکه اقدام کند. ضرورت بکارگیری ISE جهت ایجاد امنیت، مدیریت امنیت و بررسی تمامی ارتباطات و اتصالات شبکه ی داخل یک سازمان می باشد.

 

PAM

PAM  مخفف عبارت Privilege Access Management  بوده و به سامانه های کنترل ، نظارت و مدیریت دسترسی کاربران ارشد شبکه اطلاق می گردد. این راهکار تمامی ترافیک ها و نشست هاس مدیریتی بر روی سرورهای با اهمیت سازمان را در قالب شبه ویدئوهای ممیزی، ذخیره و فهرست بندی می کند تا بتوان وقایع رخ داده را مورد جستجو قرار داد و در صورت نیاز از آنها گزارش تهیه نمود. تمامی این داده ها در فایل های رمزنگاری شده و با امضای دیجیتال ذخیره می شوند. در نسخه های جدید PAM سرویس هایی نظیر مدیرت پسورد، مدیریت گردش کار دسترسی و تحلیل رفتار کاربر نیز گنجانده شده است.

پکیج کنفرانس از راه دور ( Cisco WebEx، Cisco Jabber، Cisco Telepresence)

 • امکان Video Conference  تحت وب .
 • و یا با استفاده از تلفن همراه.
 • امکان مانیتور کردن وضغیت کاربران، Instant Message ، صدا ، تصویر ، Click to Call  ، پیغام تصویری ، به اشتراک گذاری Desktop، انتقال فایل ، جستجوی کاربران و کنفرانس .
 • راهکارهای Video Conferencing  و Telepresence  .شرکت cisco با توجه به سابقه طولانی در این حوزه ، از امکانات مناسبی چه در سمت سرور  ( شامل سامانه Cisco Meeting Server  ) و چه در سمت Endpoint  ( نظیر Cisco SX20 و  Cisco Kitplus ) برخوردار می باشد.

بروشور معرفی و محصولات شرکت نوتریکا را می توانید در صفحه مدارک و رسانه مطالعه نمایید.


PDF صفحه